Національний музей-садиба М.І. Пирогова Українська мова English language
Н.И. Пирогов
Національний музей-садиба М.І. Пирогова"Быть счастливым счастьем других - вот настоящее счастье, вот жизни земной идеал."
Про музей Адреса, транспорт, контакти Інформація для відвідувачів Наукова діяльність, друковані видання Експозиції Фотогалерея До 75-річчя Національного музею-садиби М.І. Пирогова Державні закупівлі
Сторінки історії пироговської садиби Вишня Історичні витоки створення музею-садиби М.І. Пирогова Керівники музею Таємниці довготривалого збереження тіла М.І.Пирогова Щоденник геніального вченого вражає і сьогодні З історії церкви-некрополя М.І.Пирогова Листування М.І.Пирогова з баронесою Е.Ф.Раден – що за ним? Лікарська практика М.І.Пирогова в садибі Вишня Мировий посередник М.І.Пирогов та селянська реформа 1861 р. Чарівний світ садиби Вишня

Собчук Галина Семенівна


 Генеральний директор Національного музею-садиби М. І. Пирогова (1968 - 2010 рр.).

 


     

     Народилась 6 січня 1930 року в с. Малинки Красилівського району Хмельницької області. 1954 року закінчила Вінницький медичний інститут ім. М. І. Пирогова, після чого працювала лікарем у сільських лікарнях Хмельницької області. 1960 року закінчила ординатуру Вінницького медичного інституту ім. М. І. Пирогова. Працювала у Вінницькій обласній лікарні ім. М. І. Пирогова, Вінницькій облсанепідстанції. 1961 року була прийнята на посаду наукового співробітника музею-садиби М. І. Пирогова. Згідно з наказом МОЗ УРСР від 4 вересня 1968 року призначена його директором.

     На посаді директора проявила чимало ініціативи і наполегливості для системного і послідовного покращення роботи музею, поповнення його фондів, розширення та створення нових експозицій. Її заслуга полягає в розробці тематико-експозиційних планів, організації докорінної реконструкції існуючих і створенні нових експозицій усього музейного комплексу.
     У будинку М. І. Пирогова здійснено капітальний ремонт даху, виконано переобладнання освітлення, інтер’єру відповідно до поновленого, розширеного і логічно систематизованого експозиційного наповнення зал. Ілюстративна складова експозиції регулярно поповнювалась творами тематичного живопису.
     Капітально відремонтована меморіальна аптека. У ній з використанням спеціально виготовлених і антикварних меблів, костюмованих скульптур, аутентичних начиння, інструментів, пироговських рецептів була відтворена експозиція власне аптеки і лікарні (приймальна, операційна) видатного хірурга.
     Здійснена повна реставрація родинної церкви-некрополя М. І. Пирогова: відновлені дерев’яні і металеві конструкції даху, бань церкви і дзвіниці, стеля, підлога, вікна, двері, кольоровим металом обшиті бані, позолочені хрести. Відреставровані конструкція іконостасу, вівтар, іконографічний розпис стін, наявні та написані відсутні ікони. Приміщення храму було освячено і відкрито для проведення богослужінь і відвідувачів меморіалу.
     У музеї докорінно розширено і зміцнено господарську частину: спроектовано та побудовано адміністративний корпус з актовою кінолекційною залою, споруджено паркан з аркою головного входу до музею, здійснено асфальтування і облаштування паркових алей і доріжок садиби. Побудовано артезіанську свердловину з водогоном і системою водовідведення, газопровід, газову котельню з мережею централізованого опалення, створено нову систему електропостачання, докорінно покращено зовнішнє і експозиційне освітлення. Науковий відділ фондів був розташований у окремому приміщенні.

     Протягом багатьох років Г. С. Собчук разом з провідними вченими України та Росії організовувала та брала участь у виконанні 6 (з 1973 по 2005 рр.) унікальних наукових робіт з ребальзамування тіла М. І. Пирогова, проведенні профілактичних робіт, направлених на подальше його збереження в природному середовищі. Для цього в музеї було створено і обладнано відповідне лабораторне приміщення. У склепі споруджений захисний герметичний саркофаг для труни з набальзамованим тілом М. І. Пирогова, створено спеціальне освітлення для його огляду відвідувачами.

     За 42 роки роботи Г. С. Собчук музей активно розгорнув діяльність у статусі наукової установи. Він став навчальною базою Вінницького медичного університету. Тут регулярно проводяться заняття з історії медицини, засідання студентських наукових гуртків. Разом з МОЗ України, ВНМУ, обласним управлінням охорони здоров'я музей був одним з організаторів проведення у Вінниці значних наукових форумів, присвячених М. І. Пирогову, серед яких – виїзна сесія Академії медичних наук, Пироговські читання, з'їзди, наукові конференції.

     Фондове зібрання музею збільшилось до понад 16 тисяч одиниць. Річна кількість відвідувачів у «найурожайніші роки» (середина 1980-х рр.) досягнула 360 тис., тоді ж проводилось до 15 тисяч екскурсій.

     Г. С. Собчук є автором понад 100 публікацій з історії медицини, в т. ч. двох монографій. За відбудову музею і використання його для широкої пропаганди вітчизняної медичної науки Г. С. Собчук удостоєна звання Лауреата Державної премії України. За вагомий особистий внесок у збереженні історико-культурної спадщини українського народу, високий професіоналізм їй присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури України».

     Під керівництвом Г. С. Собчук музей-садиба М. І. Пирогова став одним із кращих в Україні і 1997 р. пироговському меморіалу у Вишні присвоєно статус національного.

 

     На фото: Г. С. Собчук з колективом музею (середина 1990-х рр.)


 
Мапа сайту  E-mail  На головну  
Вверх
Made in: METASTUDIO
Copyright © 2006-2019 Національний музей-садиба М.І. Пирогова. Вінниця, Україна