Національний музей-садиба М.І. Пирогова Українська мова Руский язык English language
Н.И. Пирогов
Національний музей-садиба М.І. Пирогова"Быть счастливым счастьем других - вот настоящее счастье, вот жизни земной идеал."
Про музей Експозиції Наукова діяльність Послуги Фотогалерея Контакти Державні закупівлі Оголошення
Зала №1 Зала №2 Зала №3 Зала №4 Зала №5 Зала №6 Зала №7 Зала №8 Зала №9 Зала №10 Вестибюль Аптека Церква-некрополь Територія музею

Цитата

"Самые счастливые результаты я получил из моей практики в деревне"

Н.И. Пирогов


Музей - аптека М.І. Пирогова

1870 року для кращого забезпечення своїх пацієнтів ліками М.І. Пирогов отримав дозвіл на відкриття у своїй садибі Вишня аптеки, яка була першою сільскою аптекою на Поділлі.

Фармацевтична рецептура М.І. Пирогова була самою різноманітною, у різних лікарських формах: настоях, порошках, мазях, зборах трав, так званих складних ліках тощо.

У садибі Микола Іванович вирощував лікарські рослини, які слугували сировиною для виготовлення багатьох ліків. У 1872 році він пише працю «Для керівництва лікарям повітів до вивчення віспощеплення і фармакогнозії», де дає поради як використовувати з лікувальною метою місцеві лікарські рослини. На жаль, цю роботу поки що виявити не вдалося. У аптеці М.І. Пирогова ліки були дешевші, ніж у інших аптеках.

Нерідко на рецептах М.І. Пирогова зустрічається позначка «рrо раuреr» (для бідного). У його аптеці ліки з такою позначкою видавалися безкоштовно.

Музей - аптека М.І. Пирогова. Перша сільська аптека на Поділлі.

За останні роки проведена значна робота з реконструкції і відновлення аптеки М.І Пирогова. Тут зібране численне аптечне начиння другої половини XIX століття, посуд для зберігання ліків, які застосовував для лікування хворих відомий хірург.

Експонуються старовинні ваги, комплект дрібних гир для аптечних вагів, копії рецептурних бланків (сигнатур) з написом: «Аптечне відділення М.І. Пирогова в селі Вишня», його власноручні рецепти, керівництво з фармакології того часу.

Біля столу для приготування ліків - фігура аптекаря (у натуральну величину).

Відтворена також операційна і приймальня М.І. Пирогова. До чудового лікаря, дивовижного хірурга тягнулися хворі з усієї України, а також з Москви, Петербурга, Поволжжя, Уралу, всього південно-західного краю.

Він робив досить складні на той час операції, результати яких, в основному, були благополучними.

Багато розповідей про М.І. Пирогова, його дивовижний дар розпізнавати хворобу, діагнози та методи його лікування передаються з покоління в покоління. Один з петербурзьких пацієнтів (О.Вітмер) згадував: «До нього йшов всякий: і старий і малий, багатий і бідний. До всіх велика людина і друг людства ставився з однаковою увагою... Сивий старик з суворим обличчям і навислими бровами, був в моїх очах якоюсь надприродною істотою, мало не напівбогом». Операція, свідком якої був приїжджий, була проведена Пироговим швидко і бездоганно.

Часто люди, змучені важкими хворобами, йшли у Вишню з останньою надією. Про один такий випадок згадує молодший син Пирогова - Володимир.

В операційній М.І. Пирова. Скульптор С. Британ
В операційній М.І. Пирогова.
Скульптор С.М. Британ

Одного разу до ученого звернувся колишній офіцер. Протягом 15 років його турбував гострий біль в нозі, через що він не міг ходити.

Хворий звертався за медичною допомогою до багатьох лікарів, проте вони не тільки не змогли полегшити його страждання, але навіть не встановили діагноз захворювання. Лікарська інтуїція Пирогова не підвела.

Він знайшов в нозі пацієнта кулю п'ятнадцятирічної давності, витягнув її, після чого хворий швидко одужав.

Штори інтер'єру, що розсуваються, відкривають приймальню. У невеликому приміщенні зібралися хворі - дорослі, діти, чоловіки і жінки, очікуючи прийому чудового лікаря (фігури на зразок «воскових» створені з медичної пластмаси скульптором С.М. Британом).

Двері зліва ведуть в оглядову кімнату і операційну. У її центрі - фігура М.І. Пирогова, що нахилився над хворим, йому асистує фельдшер. На операційному столі — старовинні хірургічні інструменти, ліки, перев'язувальний матеріал і т.п.

Біля аптеки-музею відвідувачі можуть побачити міні-поле основних лікарських рослин, які вчений використовував у практиці лікування.

Продивитися фотогалерею >>

Мапа сайту  E-mail  На головну  
Вверх
Made in: METASTUDIO
Copyright © 2006 Національний музей-садиба М.І. Пирогова. Вінниця, Україна